Esnafi sevindiren önerge "1 yil uzatilsin"

[FONT=pt_sansregular] 1 Ocak 2016 itibariyle kullanımı zorunlu olan yeni nesil pos cihazlarına ilişkin TBMM'ye soru önergesi verdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde Özel;[/FONT]
[FONT=pt_sansregular] "15 Haziran 2013 Tarihli resmi gazetede yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile belirli vergi mükelleflerinin
Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları’nı kullanmaları zorunluluğu getirilmiş ve yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçişin en geç 01/01/2016 tarihi itibariyle tamamlanması öngörülmüştür. Ancak, çok sayıda vergi mükellefini etkileyecek bu düzenlemeyle ilgili olarak esnaf kuruluşları bu sürenin yetersiz olduğu ve bir yıl daha uzatılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuşlardır." dedi.
Özel, şu soruları yöneltti:
"Yeni nesil ödeme kayıt cihazı kullanmak durumunda olan mükelleflerin toplam sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı bu cihazlara geçişini tamamlamıştır?
Henüz geçişini tamamlamamış olan mükellefler için yeterli sayıda kayıt cihazı tedarikçilerin elinde mevcut mudur?
Kullanılmaya başlanan ödeme kayıt cihazlarının markalarına göre sayıları Maliye Bakanlığı’nda istatistiki olarak bulunmakta mıdır? Eğer bulunmakta ise, kullanıma giren cihazların markalar ve aylar bazında dağılımı nasıl gerçekleşmiştir?
Yeni nesil ödeme kayıt cihazları için 01/01/2016 olan son geçiş tarihinin ertelenmesi söz konusu olacak mıdır?
Bu tarihte yeni kayıt cihazlarını henüz kullanmaya başlamamış olan vergi mükellefleri ne gibi yaptırımlara maruz kalacaktır?
Hali hazırda bir mükellefin kartlı tahsilatlarına paralel olarak fiş kesmek durumunda olmasına benzer bir biçimde; bu yeni nesil cihazlar kullanıldığında da kartın geçirildiği pos makinası aynı zamanda yazar kasa olarak fiş de kesecektir. Ancak, nakit alışverişlerde söz konusu olan kayıt dışılığın önlenmesi söz konusu olmayacaktır.
Bu cihazlarla, kayıt dışılığın fiilen engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı da göz önünde bulundurulduğunda yeni nesil kayıt cihazlarına geçişin mükelleflere külfet, cihaz üreticilerine ise para kazandırmaktan öte ne gibi bir işlevi olacaktır?"
ESNAFA KÜLFET OLAN BU UYGULAMANIN ERTELENEMESİ İÇİN BAKANLIK DERHAL HAREKETE GEÇMELİ
Konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini dile getiren Özel, "Uzun zamandır esnafımız yeni nesil pos cihazlarına geçişe ilişkin sürenin uzatılması için çağrıda bulunuyorlardı. Çıkan tebliğ ile birlikte 1 Ocak 2016’dan itibaren yeni nesil pos cihazlarına geçiş zorunlu oluyor.
Bu cihazlar hem pos makinesi hem de yazar kasa özelliğini bir arada taşıyor. Ancak esnafın elinde zaten bir yazar kasası var. Şimdi bu yeni cihazlara geçmeye kalksa en az 1500 TL ile 5000 TL arasında bir ödeme yapacak.
[/FONT]

[FONT=pt_sansregular]MANİSA'DA 50 BİN ESNAF ETKİLENECEK [/FONT]
[FONT=pt_sansregular]Sadece Manisa’da 50 bin esnaf bu durumdan etkilenecek. Tüm Türkiye’yi düşündüğümüzde 2 milyona yakın esnaf mağdur olacak. Üstelik kayıt dışılığı önlemek için diye getirilen bir uygulama nakit alışverişlerde fiilen kayıt dışılığı önlemekten oldukça uzak.
Yani mükellefe külfet, cihaz üreticilerine ise para kazandırmaktan başka bir amacı yok bu uygulamanın. Konuyu Meclis gündemine de taşıdım, takipçisi olmaya da devam edeceğim. Esnafa külfet olan bu uygulamanın hiç değilse ertelenmesi, ötelenmesi için Bakanlık derhal harekete geçmeli." diye konuştu.
[/FONT]
 
Üst