İnternet kafelere Microsoft baskısı.4.2.2016

Gümrük Bakanlığı müfettişleri Microsoft'un, internet kafelere baskıyla 82 bin yazılım sattığını ortaya çıkardı. Raporda, şirketin eski oda yönetimiyle işbirliği yaptığı iddia edildi

Yazılım devi Microsoft'un Türkiye'de binlerce internet kafeye baskı yaparak milyonlarca dolarlık gelir sağladığı ortaya çıktı. Esnafın şikâyetleri üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık başmüfettişleri Nisan 2015'te raporunu tamamladı. Raporda, Microsoft'un 2009-2011 arasında İnternet Kafeciler Odası'nın eski yönetimiyle birlikte kafeler üzerinden nasıl kazanç sağladığı ayrıntılı olarak yer alıyor. Bu dönemde 82 bin adet bilgisayar için 8 milyon dolarlık satış yapıldığı, 100 dolarlık her bir program için oda yönetiminin kurduğu şirkete, 5 dolarlık kurulum ücreti ödendiği belirtildi.

'KORSAN' DİYEREK KORKUTTULAR
Müfettişler, Microsoft'un süresiz kullanım hakkı bulunan lisanslı yazılımları bile yenisiyle değiştirdiğini tespit etti. Odanın da Microsoft'la anlaşma yaparak, üye bilgilerini şirkete verdiği ve karşılığında da program başına 5 dolarlık bir kurulum ücretini Microsoft'un ödemeyi taahhüt ettiği belirtilen raporda, "İnternet kafelere özel denilerek pazarlanan bütün lisanslar geçersiz kabul edilerek korsan yazılım kullanıcısı muamelesi yapıldı" denildi. Raporda aynı durumun Ankara'da geçerli olduğu vurgulandı.

POLİSLE ESNAFA BASKIN YAPTILAR
İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası'nın yeni Başkanı Metin Baltaoğlu, "Microsoft, üyelerimize polisle baskın yaparak onların korsan yazılım kullandığı imajı yarattı. Ardından da süresiz kullanım hakkı olan yazılımları iptal ettiğini ve yenilerinin alınması gerektiğini dayattı" dedi. Programların 100 dolara satıldığını söyleyen Baltaoğlu, "Bu rakam dünyaya göre de oldukça pahalı" dedi.

LİSANSLI BİLE OLSA DEĞİŞTİRİLDİ
Raporda, ayrıca eski Başkan Ali Yakup Turanoğlu'nun şirket kurduğu belirtilerek, "Bu şirket, esnafa yazılım sattı ve fatura kesme dışındaki tüm işlemlerde Oda'nın ismi kullanıldı" denildi. Microsoft'un bu uygulaması, şirketlerin maillerine de yansıdı. 2010'daki mailde, "İ-cafe projesinden yararlanmak için orijinal lisans almış da olsanız hepsinin tekrar lisanslanması gerekiyor. Microsoft'tan bu şekilde bilgi geldi" denildi.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/02/04/internet-kafelere-microsoft-baskisi

 
[h=2]Microsoft Türkiye, ülkemizdeki internet kafelere kan kusturuyormuş! Skandal iddia: Zorla lisans satışı ve illegal kazanç…[/h]Gençlik, okul, ergen yıllarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan internet kafelerin başı Microsoft ile dertte. Aslında kafe’lerin başı dertte olabilecek bir lisans, telif ihlali veya haksız kazanç söz konusu da değil. GTA, CS, Red Alert, Midtown Madness, Underground 2, Half Life, Delta Force gibi oyunları oynamak için okuldan kaçtığımız; Pardon okul çıkışlarını ve tatil günlerini beklediğimiz internet kafeler, kazanamıyormuş.
Ülkemiz gazetelerinden Sabah’ın bir haberine göre Microsoft, ülkemizde binlerce internet kafeye baskın yaparak lisans ihlalleri(Crack) nedeniyle ciddi cezalar kesmiş. -Bu konunun üzerine giderek birçok internet kafeciler ve konuyla ilgili yetkililerle görüşerek üzücü düzenin iyileşmesi için bu haberi hazırladım.- Kısa sürede milyon dolarlar kazandığı iddia edilen Microsoft, esnaflar tarafından şikayet edilmiş ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından araştırmaya alınmış.
İnternet Kafeciler Esnaf Odası’nın eski yönetiminin Microsoft ile bir anlaşma yaptığı ve yüksek meblağlarda cezalar kesilmesine göz yumduğu iddia ediliyor. 82 bin adet internet kafeden 8 Milyon Dolar‘ın üstünde ceza toplayan Microsoft, her programdan 100 Dolar kazanç elde etmiş. Haberi hazırlamadan önce görüştüğüm onlarca internet kafecinin uzun yıllardır böyle bir mağduriyet yaşadığına dair bilgiler edindim. İddiaların gerçek olduğu belirtildi.
Microsoft İnternet CafeBilgisayarların kurulum işlemleri, İnternet Kafeciler Esnaf Odası tarafından belirlenen bir şirket de kurulum başına 5 Dolar alıyormuş. İşin illallah ettiren kısmı ise Microsoft, lisanslı programları dahi geçersiz kabul edip, Microsoft’un free yani ücretsiz yazılımlarından dolayı yeni kurulum yapılmasını şart koşuyormuş.
Lisans ve anlaşmalı kurulum yapan şirket ile yeni kurulum yapılması için İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Microsoft, karşı çıkan internet kafelerin gözünü korkutmak için polise şikayetler de etmiş. İstanbul Kafeciler Esnaf Odası (yeni) Başkanı Metin Baltaoğlu, Silikon Vadisi’ne yaptığı açıklamada Microsoft’un süresiz kullanım hakkı olan yazılımları iptal edip, lisanslı ürünlerini satmaya dayattığı iddialarının açılan davalarda da yazılı olarak doğruladığını bildirdi.
Eski Başkan Ali Yakup Turanoğlu ise kurduğu şirket ile esnafa yeni yazılımları kurma karşılığında 5 Dolar kazanç elde ediyormuş. Kısacası danışıklı dövüş… Bakalım bu geçen süreçte ne gibi çözümlere gidilecek?..
 
bu ülkedeki görevliler nerden baksan tutarsız. nerde yetkisi olmayan işler varsa bakar sonra bize böyle emir geldi yaptık derler. o zaman polise vatandaşı birisi vur dese gördüklerini vuracakmı bu adamlar. polis bizim burda böyle bi kontrol yapmadı ama kaymakamlık her ay kontrole geliyo her gelişinde sormasada bikaç gelişde bi soruyolar halbuki kontrol edenler 7 8 senedir aynı adamlar belkide ama yine yeniden soruyo. bsa bu ülkede ne iş yapıyosa. devlete devretmiş görevini, devlet eliyle bedavadan yaptırıyo. kişisel işleri için devleti işlerine alet ediyo ve devlet görevlileride alet oluyo. olay olunca telefon açıyon polis ya gelmiyo yada 2 saat sonra geliyo ama bunlar için çıkıp tek tek heryeri dolaşıyo niye işin ucunda para var. parra parra parra
 
Üst