1 temmuz iş güvenlik ?

1 Temmuz'da başlıyor, artık zorunlu olacakManavından fırınına, pastanecisinden, taksicisine, mobilyacısından giyim eşyası satanlara kadar bir kişi bile çalıştırsa binlerce işyeri için yeni dönem başlıyor.


1 Temmuz’da, on binlerce işletmeyi ilgilendiren önemli bir uygulama başlıyor. Bu tarihten itibaren, bir kişi bile çalıştıran işyerlerine, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu geliyor.

Konunun detayına girmeden önce bir özet yapayım. İş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkartıldı. Her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getiren kanun kapsamında da işyerleri; az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılarak işletmelere, zorunlu uygulama için geçiş süresi tanındı. 50 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için hekim ve iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğu, 2014’ün Ocak ayında başladı. Daha açık şöyle anlatayım. İş yeriniz tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıftaysa ve çalışan sayınız da 50’nin üstündeyse, iki buçuk yıldır iş güvenliği uzmanı ile hekim istihdam ediyorsunuz demektir.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR

Kanunda öngörülen geçiş sürecinin son aşaması da 1 Temmuz’da tamamlanıyor ve bu tarihten itibaren ister kamu olsun ister özel, az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan tüm işyerleri için zorunluluk başlıyor. Böylece, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da resmen uygulama girmiş oluyor. Yeni uygulama kaç işletmeyi ilgilendiriyor diye baktım. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre, bu yılın Mart ayında toplam işyeri sayısı 1,7 milyonun biraz üzerinde. 50’den az çalışanı olan işletme sayısı ise, 1 milyon 654 bin. Bunların yarısı az tehlikeli işlerde faaliyet gösterse, kabaca, hekim ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 500 bin işletmeyi yakından ilgilendiriyor diyebiliriz.

CEZASI 13 BİN LİRA

Yeri gelmişken şunu da belirteyim: Yeni düzenlemede, 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerine bazı esneklik de tanınıyor. İşverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişi, gerekli eğitimleri almak kaydıyla; işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler hariç, iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendi yürütebilecek. Peki, kanunda belirtilen kurallara uymamanın cezası nedir? 5 bin lira ila 10 bin lira arasında değişiyor, ancak hem iş güvenliği uzmanı hem de hekim için ayrı ayrı ve istihdam edilmeyen her ay içinceza katlanarak artıyor; aylık 13 bin liraya kadar çıkabiliyor.

YÜZLERCE MESLEK VE BİNLERCE İŞYERİ

1 Temmuz’da zorunlu olarak iş güvenliği uzmanı ve hekim istihdam edecek az tehlikeli işyerleri; tarımdan gıdaya, mobilyadan otomotive, elektronikten taşımacılığa kadar yüzlerce mesleği kapsıyor. Belli başlıları ise şöyle: Meyve-sebze yetiştiriciliği-depolanması-satılması, tohumculuk, ormancılık, tahıl ürünleri ile ilgili tüm işyerleri, dondurulmuş gıda üretimi, ekmek fırınları, pastaneler, manavlar, makarna üreticileri, çikolata-kakao ve şekerleme ürünleri imalatı-depolanması-satışı, çay ve kahve üretimi, tüm içecek ürünlerinin üretimi-satışı, halıcılar, mobilyacılar, tüm tekstil-konfeksiyon üretimi ve satışı yapan işyerleri, ayakkabıcılar, müzik aleti üreticileri, elektrikçiler, oto bayileri, oto yedek parçacıları, nalburlar, bilgisayar ile ilgili tüm işler, oyuncak üretici ve satıcıları, müzayede şirketleri, su ticareti yapan şirketler, eczaneler, taksiler, araç kiralama şirketleri, her türlü nakliye işi yapan şirketler.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RESMEN BAŞLADI

- Kamu, özel tüm işyerleri, iş güvenliği uzmanı ve hekim çalıştırmak zorunda.
- İşyerleri faaliyetlerine göre; tehlikeli, çok tehlikeli, az tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılıyor.*
-Tüm işyerleri iş kazası ve meslek hastalığına karşı risk değerlendirmesi yapacak.
-10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş güvenliği konusundaki giderlerini devlet destekleyecek.
- İşverenler Ortak Sağlı ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) hizmet alabilecek.
- Tüm işyerleri acil eylem planı hazırlayacak.
-Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmesi zorunlu. Çok tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki eğitim ve belge alacak.
1 Temmuz'da başlıyor, artık zorunlu olacak - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

s.a cümleten hayırlı işler bol kazançlar herkese

arkadaşlar yukarıdaki konu hakkında detaylı bilgisi olan veya uygulamayı yapan arkadaş var mı? sanırım bir çoğumuz bu yasayı ya bilmiyoruz yada umursamıyoruz yada birileri yaptıda diğerlerine haber vermiyor...sonuçta herkesi ilgilendiren bir haber..... bu kanunu EN AZ 1 kişi çalıştıran işletmelermi yoksa (1+ ) olanlar mı uyguluyor....haberde en az 1 kişi oluyor ama buda çok saçma olur.yani devamlı değilde arasıra işçi çalıştıran var çırak çalıştıran var 1 kişi içinde bu işi yaprsak işimiz iş...küçük esnafı bitirmek içinmi bu tür kanun çıkarıyorlar anlamıyorum

bu konu hakkında tam bilgisi olan var mı bu uzmanlar nerelerden bulunuyor bizlerden neler isteniyor masrafı nedir aylıkmı yıllık mı yoksa 1 kereye mahsus mu ödeniyor? aslında bu konuda bize bilgi vermesi gereken bu işleri ayarlayan bağlı olduğumuz odalar ve esnaf sanatkarlar olmalı lazım onlarda aidat harici bizleri pek umursamıyorlar.........sonuç itibari ile bilgisi olan bu işi yaptıran arkadaşlar buraya yazrlarsa diğer arkadaşlarda faydalanmış olur.....
.........
 
Milleti söğüşlemek uydurulmuş ve işsizliği azaltmak için yapılan suni meslek kolu.
13000 tl idari yaptırımı varmış. Binin bakalım milletin sırtına biraz daha.
Kaçak saraya ek kaçak odalar yapılacak herhal para kalmadı.
 
Üst