Monitör Teknolojileri Hk.

Archangel

Administrator
Yönetici
Monitör alırken hemen hepsinde FreeSync, FreeSync2, G-Sync gibi ifadeler görüyoruz. Bunların arasındaki farkları açıklayacak küçük bir yazı oluşturmak istedik.

Öncelikle bu sync (synchronization/senkronizasyon) bir monitörün size saniyede kaç kare gösterebileceğini belirten yenileme hızıdır. Eski monitörlerde sabit yenileme hızı 60Hz idi. Ancak konu oyunlara gelince, monitör, ekran kartı tarafından yeterli güçle beslenemezse 60 FPS'in altına düşmek de mümkün oluyor.

Bunun çözümü başta V-Sync ile denendi. V-Sync, (dikey senkronizasyon) monitörün yenileme hızını ekran kartının çizim hızına eşitliyor. Yani ekran kartı bir veriyi işlediyse bile monitör o veriyi ekrana yansıtana kadar bekletiyor. Bunun akabinde ise akıcı bir oyun deneyimi sağlanamıyor ve oyunlarda takılmalar gerçekleşiyor.

Akabinde gelişen teknoloji ise FreeSync. Freesync (Adaptif Senkronizasyon) monitörün yenileme hızını ekranın kare çizme hızına eşitliyor. Bu sayede elde edilen yenileme hızına daha güçlü bir çözüm elde edilmiş olunuyor.

AMD'nin FreeSync 2 teknolojisi aslında FreeSync üzerine eklenmiş birkaç özellikten ibaret. Bunlardan ilki HDR desteği. HDR ton haritalandırması normalde oyunların ton haritasını bir ara formata çevirip sonrasında monitörde ekran kapasitesine göre bunu görüntülemesine bağlıydı. FreeSync 2 sayesinde veri artık monitör üzerinde sonradan işlenmeye gerek duymuyor. Aynı teknoloji Düşük gecikme süresi (MS) garantisi verirken bir yandan da düşük fps telafisi sunuyor ancak bu cafelerde kullanıma pek de uygun bir çözüm değil. Kısaca söylemek gerekirse, bir oyunun FPS değerinin, monitörün FPS değerinin altına inmesi durumunda görüntüyü çoğaltarak ard arda göstermesinden ibaret.

Nvidia tarafından geliştirilen G-Sync, diğer yandan monitörün yenileme hızını, ekran kartının çizme hızı ile eşzamanlı hale getiriyor. Bununla birlikte ekranda görüntü ayrışması, üst üste binen görüntüler, yırtılma ve şekil bozuklukları, ekranda duraksama/gecikme gibi sorunları minimuma indiriyor. Yai eğer oyununuzdan 70FPS alıyorsanız, ekran kartınız G-Sync'e bunu belirtiyor ve monitör hızınız da 70FPS'e geçiriliyor. Bu sayede sorun ekran kartına yüklenmeden monitörü adapte ederek çözülüyor.
 
Üst